JUŻ WKRÓTCE NOWA DOSTAWA! || PRZEDMIOTY KUPIONE W PIĄTEK WYSYŁANE SA W PONIEDZIAŁEK

Apulia i Basilicata- region pełen słońca i morskiej bryzy

Apulia i Basilicata- region pełen słońca i morskiej bryzy, Smaki z Włoch

Apulia – to jeden z włoskich regionów, który przyciąga wielu turystów choć nie jest tak popularny jak Kampania czy Toskania. Region ten obfituje w piękne plaże z krystalicznie czystą wodą i wysokimi klifami jak na przykład na Półwyspie Gargano. Ale Apulia to także wiele innych ciekawych miejsc do zwiedzenia jak Alberobello  czy Matera. Apulia to także wiele doznań smakowych, które są specyficzne dla tego regionu pełnego słońca i morskiej bryzy. Także stolica tego regionu czyli Bari oferuje mnóstwo ciekawych miejsc.

Bari

Stolica regionu z portem lotniczym, starym miastem i wieloma ciekawymi miejscami do odwiedzenia. Wśród nich warto wskazać przede wszystkim bazylikę św. Nikołaja, tak tego naszego ulubionego patrona. Kościół jest potężny choć wciśnięty pomiędzy nadbrzeże i stare miasto ale robi ogromne wrażenie. Warto go zobaczyć będąc w Bari podobnie jak katedrę Św. Sabina z XIII wieku z mnóstwem zabytków. Dobrym pomysłem jest także spacer wzdłuż morza skąd można podziwiać całe miasto i wypocząć od czasu do czasu w urokliwej knajpce lub na ławce. Będąc w Bari warto skorzystać z gościny dwóch restauracji, które oferują przysmaki lokalnej kuchni. Pierwszy z nich to La Pazzeria zlokalizowana na Via Filippo Corridoni 10 niedaleko bazyliki św. Mikołaja i centrum starego miasta. Lokal ma swoją niesamowitą atmosferę, można posłuchać właścicieli śpiewających włoskie piosenki zjeść panzerotto albo niesamowitą pizzę z lokalnym winem. Ceny są bardzo przystępne choć ceny bywają dość płynne jak to we Włoszech 🙂

Drugim niesamowitym miejscem jest restauracja ze świeżymi owocami morza o nazwie La Tana del Polpo czyli Kryjówka Ośmiornicy J Klimatyczny choć mały lokal, ze świeżymi rybami, które często rybacy przywożą zaraz po otwarciu. Ceny może nie są niskie ale aby spróbować lokalnych przysmaków opartych na rybach i owocach morza złowionych w Bari warto zapłacić. Restauracja jest umieszczona w ciasnych uliczkach starego miasta i znajduje się na ulicy Via Vallisa 50 – łatwo ją znaleźć po tłumie ludzi przed wejściem 🙂

Apulia i Basilicata- region pełen słońca i morskiej bryzy, Smaki z Włoch

Alberobello

Nie mając samochodu można łatwo podróżować po Apulii pociągami, które odjeżdżają z dworca głównego a bilety są w bardzo przystępnych cenach. Do Alberobello słynącego z budowanych dam domów – trulli można dojechać w niewiele ponad godzinę i warto wybrać się tam na wycieczkę aby podziwiać tę niezwykłą architekturę czy zasmakować lokalnego trunku – likieru z migdałów w butelce o kształcie trullo czy lokalnej kuchni. A propos kuchni warto odwiedzić restaurację La Cantina przy ulicy Via Vico Francesco Lippolis 9. W kameralnej restauracji ulokowanej wewnątrz domku trullo zjemy lokalne przysmaki jak makaron uszka z rzepą brokułową, makron z owocami morza czy smacznych białych lokalnych win.

Apulia i Basilicata- region pełen słońca i morskiej bryzy, Smaki z Włoch

Matera

Niesamowite miasto z jaskiniami i domami wykutymi w skale, które było planem zdęciowym do filmu Pasja Mela Gibsona, gdzie kręcone były sceny starożytnej Jerozolimy. Miasto robi ogromne wrażenie swymi domami wykutymi w skałach, licznymi schodami dzięki którym można przemieszczać się i podziwiać miasto z różnych perspektyw i poziomów. Domy w grotach robią niesamowite wrażenie na wszystkich którzy je oglądają. W mieście jest dużo restauracji i barów w których można spróbować na przykład la puccia która jest włoskim odpowiednikiem kebaba – jest to krzepiąca kanapka z mięsem i warzywami. Na deser natomiast można spróbować tradycyjną burratę – lekką i soczystą przekąskę będącą wymarzonym po całym dniu deserem.

Apulia i Basilicata- region pełen słońca i morskiej bryzy, Smaki z Włoch

Apulia oferuje wiele innych i ciekawych miejsc do zwiedzania jak choćby wspomniany Półwysep Gargano, Polignano a Mare, Castel del Monte czy Monopoli gdzie można spróbować lokalnych przysmaków czy kupić świeżo robiony makaron przez babcie na ulicach pod ich domami. Niewątpliwie warto odwiedzić ten region poza sezonem turystycznym, kiedy można swobodnie się przemieszczać pomiędzy miastami a nad morzem na plażach nie ma już tłoku.

Apulia i Basilicata- region pełen słońca i morskiej bryzy, Smaki z Włoch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy masz ukończone 18 lat?
Strona zawiera produkty przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Zapraszamy po osiągnięciu pełnoletności.