Italia to kraj wielu smaków, który może się pochwalić również bogatą i różnorodną ofertą serów o wielowiekowej tradycji. Wśród nich wyróżnia się sery tradycyjne, sery dojrzewające, sery marynowane w winie, miodach lub ziołach, a także sery nadziewane różnymi dodatkami.
Klasyczne produkty w Italii, w tym sery włoskie posiadają oznaczenie D.O.P. Wskazuje ono, że produkt został wytworzony na ściśle określonym terytorium, zgodnie z pierwotną procedurą i jest produktem oryginalnym. Do nich zaliczają się sery włoskie z wielu regionów Włoch produkowane na bazie różnych źródeł pochodzenia mleka. Mamy więc sery krowie, jak chociażby Parmigiano Reggiano, owcze: Pecorino (włoski twardy ser podpuszczkowy), kozie, np. Caprino czy bawole, Mozzarella di buffala. Poszczególne sery włoskie różnią się między sobą także zawartością tłuszczu i rodzajem skórki. Są wśród nich także sery, które w ogóle nie posiadają skórki. Z kolei ze względu na teksturę wyróżniamy ser włoski twardy, półtwardy, miękki i świeży.
Sposobów podania serów jest bardzo wiele. Zazwyczaj sery włoskie bez względu na to, czy jest to ser włoski twardy czy inny podaje się na koniec posiłku – przed deserem. Włoski twardy ser podpuszczkowy, podobnie jak inne może stanowić przekąskę lub podwieczorek. W zależności od wybranego rodzaju sera można go pokroić na kawałki czy na plasterki. Sery włoskie dobrze komponują się z różnymi gatunkami miodu oraz dżemami i sosami. Do każdego rodzaju sera włoskiego twardego czy innego można także dopasować odpowiednie wino. Sery włoskie najlepiej smakują podane w temperaturze pokojowej, dlatego przed ich serwowaniem, np. gościom warto wyciągnąć je z lodówki na godzinę lub dwie. Jeśli chcemy przygotować ciekawą aranżację to najlepiej włoski ser podpuszczkowy w towarzystwie innych serów podać na drewnianej desce lub ceramicznej tacy i układać zgodnie ze smakami: od najłagodniejszych do najostrzejszych.